Kryptoliza migdałków podniebiennych to szybki zabieg wykonywany w przypadku, gdy mocno przerośnięte, przewlekłe zmienione migdałki podniebienne powodują dolegliwości takie, jak: nieprzyjemny oddech, stany zapalne, ból, gromadzenie się kamieni. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, przebiega bezkrwawo, bez opatrunków, a także bezboleśnie.

Kryptoliza migdałków – podstawowe informacje
Cena: Sprawdź cennik
Czas zabiegu: 30 min
Znieczulenie: tak, miejscowe
Zdolność do pracy: tak
Czas utrzymania się efektów: trwałe

REJESTRACJA POD NUMEREM + 48 794 795 738

Wskazania do zabiegu

Istnieją następujące wskazania do przeprowadzenia zabiegu:

Przeciwwskazania

  • przewlekłe aktywne zapalenie migdałków podniebiennych,
  • nawracające anginy ponad 3 razy w roku,
  • przebyte powikłania angin (ropień okołomigdałkowy, zagardłowy, zapalenie stawów i mięśni, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie kłębuszkowe nerek).

Efekty

Całkowite zamknięcie i oczyszczenie krypt migdałkowych następuje po upływie około dwóch miesięcy i dopiero wtedy można zaobserwować ostateczne efekty. W rezultacie przeprowadzonego zabiegu zostaje zmniejszona objętość migdałków podniebiennych. Spłycenie dużych krypt migdałków i zamknięcie drobnych krypt podczas kryptolizy skutkuje zredukowaniem problemów z nieprzyjemnym oddechem, czy dolegliwościami bólowymi i nawracającymi stanami zapalnymi.

Jak przygotować się do zabiegu?

Na 3 godziny przed zabiegiem dobrze jest nie jeść i nie pić, gdyż dzięki temu zabieg przebiegnie sprawniej, a ponadto ograniczone zostanie prawdopodobieństwo pojawienia się wymiotów podczas zabiegu.

Pielęgnacja po zabiegu

Po zabiegu powinno się przestrzegać kilku zasad:

  • bezpośrednio po zabiegu nie należy spożywać zbyt gorących i zimnych potraw,
  • przez dwa tygodnie po zabiegu nie wolno palić papierosów,
  • dieta półpłynna i papkowata przez 3 dni po zabiegu,
  • unikać wysiłku fizycznego przez 7 dni po zabiegu.

Czego można się spodziewać po zabiegu?

Po zabiegu rzadko występują nieprzyjemne dolegliwość. U niektórych osób pojawić może się krwawienie oraz dolegliwości bólowe.

Kryptoliza – cena

Sprawdź cennik

Kryptoliza – okiem eksperta

W przypadku mocno przerośniętych migdałków podniebiennych niestety nie zawsze wystarczy jeden zabieg. Po odczekaniu 2-3 miesięcy po 1 zabiegu w przypadku nawracania kamieni/czopów migdałkowych może być zaproponowany 2, a w szczególnych sytuacjach nawet 3 zabieg kryptolizy, żeby uzyskać spodziewany efekt leczenia. Trzeba pamiętać, że jedyną radykalną metodą leczenia czopów migdałkowych która może gwarantować wyleczenie jest całkowite usunięcie migdałków podniebiennych. – powiedział dr n. med. Dmitry Tretiakow

Więcej o zabiegu

Do przerostu migdałków i ich bliznowacenia dochodzi najczęściej pod wpływem infekcji, gdyż aktywność immunologiczna sprzyja ich powiększaniu. Najczęściej proces ten polega na zniekształceniu ujść krypt migdałkowych i zmniejszeniu elastyczności migdałka. Proces ten u dorosłych jest znacznie mniej intensywny niż u dzieci, u których organizm znacznie gwałtowniej reaguje w przypadku infekcji.

Taki stan przyczynia się do zalegania treści pokarmowej w kryptach, co z kolei może powodować nieprzyjemny zapach. To jednak nie wszystko. Zalegająca treść może przeradzać się z czasem w kamienie, które trzeba regularnie usuwać. Dokuczać zaczynają nawracające infekcje, ból, a także uczucie ciała obcego w okolicach gardła. Usunięcie migdałków nie jest w takim wypadku korzystnym rozwiązaniem, gdyż te pełnią istotną funkcję. Gdy nie ma jednoznacznych wskazań do ich usunięcia, wykonuje się zabieg zmniejszenia rozmiaru – kryptolizę.

Kryptoliza to zabieg, który stosuje się w przypadku problemu, jakim jest nieprzyjemny zapach z ust u dorosłych. Zabieg poprzedza znieczulenie lidokainą. Tkankę migdałka podniebiennego redukuje się za pomocą lasera ablacyjnego CO2, aparatu krio- lub radiochirurgicznego. Pod wpływem końcówki narzędzia chirurga dochodzi do uszkodzenia, złuszczenia się, przebudowy oraz powstania blizn, które powodują zamknięcie drobnych krypt migdałkowych i spłycenia dużych krypt. Zabieg trwa 30 minut, jest bezbolesny, przebiega bezkrwawo i bez opatrunków. Jednocześnie warto wspomnieć, że tą metodą nie usuwa się całych migdałków, a jedynie zmniejsza ich objętość.

REJESTRACJA POD NUMEREM + 48 794 795 738

Umów  konsultację u specjalisty

Zachęcamy do rejestracji telefonicznej w godzinach
08:00 – 19:00, od poniedziałku do piątku.

Lub zostaw nr telefonu a skontaktujemy się z Tobą: