Kamienie migdałkowe – nie mówi się o nich wiele, a stanowią niemały problem. Nazywane są również detrytem lub debrisem. Są to niewielkie, stwardniałe grudki, które znajdują się w obrębie migdałków. Powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wiąże się z nimi problem nieprzyjemnego oddechu, którego nie zwalcza mycie zębów. Ponadto często pojawiają się infekcje, a także ból oraz uczucie istnienia obcego ciała w gardle. Jedną z najskuteczniejszych, a zarazem najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodą zapobiegania powstaniu kamieni migdałkowych jest kryptoliza. Jest to szybki, bezbolesny zabieg, wykonywany przy znieczuleniu miejscowym.

Kamienie migdałkowe (kryptoliza) – podstawowe informacje
Cena: sprawdź cennik
Czas zabiegu: 30 min
Znieczulenie: tak, miejscowe
Zdolność do pracy: tak
Czas utrzymania się efektów: trwałe

Rejestracja: 794 795 738

Objawy

Istnieje kilka istotnych symptomów, wiążących się z kamieniami migdałkowymi. Jednym z nich jest właśnie nieprzyjemny oddech, z którym nie można uporać podczas mycia zębów. Problem ten często rzutuje na różne sfery życia chorego. Może być powodem spadku pewności siebie, a także powodem wycofania z życia towarzyskiego.

Kamienie w migdałkach mogą powodować wiele innych dolegliwości. Mogą stanowić przyczynę bólu gardła, kłopotów z przełykaniem, a także nawracających infekcji. Pojawić może się również ból ucha, opuchlizna migdałków oraz uporczywy kaszel, który jest wynikiem odruchu odkasływania kamieni.

Kamienie migdałkowe – przyczyny

Na migdałki w dużym stopniu wpływają przebyte infekcje w wyniku których na migdałkach mogą się pojawiać blizny. Powstałe blizny zniekształcają ujścia krypt migdałkowych, sprawiają, że migdałek robi się mniej elastyczny co z kolei doprowadza po zaburzenia mechanizmu samooczyszczania krypt migdałkowych w których to właśnie zalega treść pokarmowa powodując nieprzyjemny zapach.

W kryptach migdałkowych gromadzą się resztki pokarmów. Z czasem masy serowate ulegają zgęstnieniu i zaczynają tworzyć czopy retencyjne – kamienie migdałkowe. Usunięte mogą zostać podczas kaszlu, w skutek wypłukania irygatorem lub poprzez wyciśnięcie. Jest to jednak doraźne rozwiązanie, gdyż kamienie zawsze wracają. Nieinwazyjnym, a zarazem skutecznym rozwiązaniem jest kryptoliza.

Przyczyną powstania kamieni migdałkowych może być również choroba refluksowa żołądka (GERD), co charakteryzuje się zarzucaniem treści z żołądka do gardła i krtani. Resztki niestrawionych pokarmów mogą trafiać do krypt migdałkowych i służyć podstawa po powstania czopów/ kamieni migdałkowych. Zmiana sposobu odżywiania się i w bardziej zaawansowanych przypadkach leczenie u gastroenterologa może sprawić dużą poprawę. – powiedział dr n. med. Dmitry Tretiakow

Kamienie migdałkowe – leczenie

Kryptoliza migdałków to zabieg pozwalający na zapobieganie powstaniu czopów migdałkowych w kryptach migdałków. Jest bezbolesny, bezkrwawy i bezopatrunkowy. Nie wymaga okresu rekonwalescencji, po wyjściu z gabinetu można wrócić do swoich obowiązków. Usuwanie migdałków przeprowadza się, gdy jest to konieczne, gdyż pełnią bardzo istotną funkcję. W przypadku kamieni migdałkowych kryptoliza stanowi bardzo dobrą alternatywę.

Zabieg trwa 30 minut i zaczyna się od podania lidokainy – leku znieczulającego. Do kryptolizy wykorzystuje się laser ablacyjny CO2, krio- i radiochirurgia (diatermia radiofalowa). Powoduje to uszkodzenie błony śluzowej, co z kolei prowadzi do złuszczenia, przebudowy tkanki migdałka, co przyczynia się do spłycenia dużych krypt i usunięcia zalegającej treści, drobne krypty się zamyka.

Bardzo rzadko pojawiają się powikłania. Zalicza się do nich krwawienie oraz ból po zabiegu. W nielicznych przypadkach istnieje też konieczność powtórzenia zabiegu lub całkowitego usunięcia migdałków.

Warto również wspomnieć, że ostateczne rezultaty można zaobserwować po ponad miesiącu. Tyle bowiem czasu potrzebują tkanki, aby się zregenerować. Dopiero po upływie tego czasu lekarz jest w stanie zdecydować, czy zabieg był skuteczny.

Podsumowanie

Jeżeli masz kamienie migdałkowe, usuwanie powinieneś przeprowadzić jak najszybciej. Zabieg jest bezbolesny i szybki, a pozwala na oszczędzenie sobie wielu nieprzyjemności.

Umów  konsultację u specjalisty

Zachęcamy do rejestracji telefonicznej w godzinach
08:00 – 19:00, od poniedziałku do piątku.

Lub zostaw nr telefonu a skontaktujemy się z Tobą: