Najliczniejszą grupą nowotworów złośliwych skóry są nowotwory, które stanowią niejednolitą grupę rozrostów pochodzenia naskórkowego/nabłonkowego i zajmują pierwsze miejsce w statystyce onkologicznych chorób skóry. Ostatnio obserwuje się wzrost zachorowań na nowotwory skóry, przede wszystkim na raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego oraz czerniaka. Najczęstszą metodą terapeutyczną w leczeniu nowotworów skóry pozostaje wycięcie chirurgiczne. Kriochirurgia, elektrochirurgia czy laseroterapia są stosowane w niektórych przypadkach nowotworów powierzchownie szerzących się. Przed każdym zabiegiem usunięcia nowotworu skóry konieczne jest wykonanie biopsji, potwierdzającej złośliwe pochodzenie zmiany chorobowej.
Przebieg zabiegu
Wycięcie chirurgiczne z badaniem histopatologicznym: zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, ranę zszywa się, a następnie zakłada się jałowy opatrunek. Usunięcie szwów odbywa się po 7-14 dniach. Wynik badania histopatologicznego uzyskuje się po 14 dniach od zabiegu.
Leczenie kriochirurgiczne: polega na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu tkanek poprzez zamrożenie. Niską temperaturę uzyskuje się w wyniku zastosowania podtlenku azotu lub ciekłego azotu. Jest to metoda mało bolesna, nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Zabieg może być przeprowadzony u pacjentów w każdym wieku.
Elektrochirurgia (elektrokoagulacja): polega na destrukcji ograniczonych obszarów skóry (zmian chorobowych) za pomocą prądu elektrycznego. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Wskazania
- Rak skóry
- Rak prącia
- Rak sromu
- Rak warg i jamy ustnej
- Czerniak
Efekt zabiegu
- Wysoki profil bezpieczeństwa
- Wysoki odsetek wyleczeń
- Niewielki odsetek powikłań
Pielęgnacja po zabiegu
- Konieczne są wizyty kontrolne w okresie po zabiegu operacyjnym (do 14 dni od zabiegu), a następnie co 3 miesiące w ciągu pierwszego roku oraz co 6 miesięcy w ciągu kolejnych lat.
- Niekiedy w okresie pooperacyjnym pacjenci wymagają bardzo niewielkich dawek leków przeciwbólowych. Rana po zabiegu może boleć przez 1 do 2 godzin. Ból ten jest niewielki i do jego likwidacji można zastosować preparat przeciwbólowy (paracetamol, ibuprofen, ketoprofen).
- Przez kilka dni po zabiegu należy unikać naciągania skóry w miejscu zabiegu, gwałtownych ruchów i moczenia opatrunku.
- W przypadku wycięcia chirurgicznego blizna początkowo będzie widoczna, ale po pewnym czasie (około 6 miesięcy) zblednie i zmniejszy się. Ważne jest aby przez 6 miesięcy jej nie opalać.
Przeciwwskazania
- Różnią się w zależności od rodzaju zmian i zastosowanej metody leczenia
Co da Ci ten zabieg?
- Wysoki odsetek wyleczeń (ponad 95%)
- Dobry efekt kosmetyczny