Uszkodzenie skóry w wyniku urazu, zabiegu chirurgicznego bądź chorób zapalnych (trądzik, inne choroby skóry ) prowadzi do wytworzenia blizn. Częstą przypadłością są również blizny potrądzikowe. Oprócz blizn prawidłowych wyróżnia się blizny patologiczne. Do ostatniej grupy zalicza się blizny zanikowe, blizny przerosłe oraz keloidy (bliznowce). Ponadto na uwagę zasługują blizny pooparzeniowe oraz pooperacyjne. Wśród metod leczniczych wymienia się laseroterapię (laser ablacyjny CO2, laser frakcyjny CO2), kriochirurgię, chirurgiczne usunięcie zmian, doogniskowe podanie kortykosteroidów, radioterapię, terapię uciskową oraz miejscową aplikację preparatów silikonowych. Należy zaznaczyć, iż w wielu przypadkach w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów leczniczych posługuje się technikami łączonymi.
Efekt zabiegu
Efekty korekcji blizn są widoczne już po pierwszym zabiegu. W zależności od rodzaju oraz lokalizacji blizn może być konieczne wykonanie serii zabiegów.
Przebieg zabiegu
W przypadku leczenia blizn przerosłych oraz keloidów (bliznowców), jak również blizn pooparzeniowych dobiera się odpowiednią metodę leczniczą (korekcja chirurgiczna, doogniskowe podanie triamcinolonu). Obszar zabiegowy znieczula się nasiękowo lignokainą lub za pomocą kremu Emla. Czas trwania procedury waha się w zależności od rozległości i lokalizacji zmian, jak również od rodzaju metody terapeutycznej (od 15 do 60 minut).
Pielęgnacja po zabiegu
- Ochrona przeciwsłoneczna
- Odpowiednia pielęgnacja
- Terapia uciskowa (przy leczeniu blizn przerosłych i bliznowców (keloidów))
Przeciwwskazania
- Różnią się w zależności od rodzaju blizn i proponowanej metody terapeutycznej
Czego można spodziewać się po zabiegu?
- Spłaszczenie blizn przerosłych i bliznowców (keloidów)
- Poprawę wyglądu blizn pooparzeniowych i pooperacyjnych