Wrastające paznokcie są jednymi z najczęstszych schorzeń w obrębie aparatu paznokciowego. Istotą choroby jest wrodzone lub nabyte zaburzenie proporcji pomiędzy wielkością płytki paznokciowej a wielkością wałów paznokciowych i łożyska. Najczęściej problem ten dotyczy palucha, rzadziej innych paznokci stóp bądź rąk. Wrastanie paznokci dotyczy wszystkich grup wiekowych, najczęściej młodych dorosłych. Wrastający paznokieć jest bolesny.

Zabieg na wrastające paznokcie – podstawowe informacje
Cena: Sprawdź cennik
Czas zabiegu: 20 min
Znieczulenie: tak
Zdolność do pracy: tak
Czas utrzymania się efektów: trwałe

Do czynników predysponujących do wrastania paznokci należą: nieprawidłowe obcinanie paznokci, zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia, noszenie źle dopasowanego obuwia, urazy mechaniczne, wieloletnia grzybica, genetyczne występowanie wrastających paznokci.

Leczenie wrastających paznokci polega na zmianie kierunku wzrostu płytki lub trwałej redukcji jej szerokości. Najbardziej skuteczną i prostą metodą terapeutyczną jest klinowa resekcja wrastającej części płytki, a następnie wybiórcza ablacja macierzy za pomocą fenolu, elektrokoagulacji bądź laseroterapii. Ponadto za pomocą dwóch ostatnich metod doprowadza się do korekcji zmienionego zapalnie wału paznokcia.

Leczenie wrastających paznokci – jak wygląda zabieg?

Zabieg w leczeniu wrastających paznokci jest przeprowadzany w znieczuleniu przewodowym, obejmującym cały palec. Wykonanie znieczulenia jest związane z dyskomfortem, lecz po nim chory nie będzie już odczuwał dolegliwości bólowych. Po wykonaniu znieczulenia częściowo resekuje się paznokieć (około 20% płytki paznokciowej) wraz z ziarniną (zapalnie zmienionym wałem paznokcia). W dalszej kolejności za pomocą ablacyjnego lasera CO2, elektrokoagulacji lub fenolu doprowadza się do selektywnego niszczenia macierzy paznokcia, która jest odpowiedzialna za wrastanie paznokcia. Po zabiegu zakładane są szwy oraz opatrunek. Czas trwania zabiegu wynosi około 30 minut.

Pielęgnacja po zabiegu

Zabieg klinowej resekcji płytki paznokciowej nie wyłącza pacjenta z aktywności zawodowej (należy unikać jedynie nadmiernego wysiłku fizycznego). Dolegliwości bólowe po zabiegu występują rzadko. W razie ich wystąpienia zaleca się przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (paracetamol, ibuprofen, ketoprofen). Opatrunek należy zmienić 12-24 godziny po zabiegu. Palec powinien być dezynfekowany (np. preparatem Octenisept) dwa razy dziennie aż do momentu wygojenia rany. Zazwyczaj po 7-14 dniach zdejmuje się szwy.

Wskazania

  • Wrastanie paznokcia w skórę wału paznokciowego
  • Dolegliwości bólowe w obrębie wału paznokcia bez ewidentnych cech wrastania paznokcia

Efekt zabiegu

  • Zmiana kierunku wzrostu płytki paznokciowej
  • Trwała redukcja szerokości paznokcia

Przeciwwskazania

  • Alergia na środek znieczulenia miejscowego
  • Skaza krwotoczna
  • Niekontrolowana cukrzyca
  • Zaawansowane choroby naczyń obwodowych

Co da Ci ten zabieg?

  • Zlikwidowanie jedynie części paznokcia, która wrasta
  • Zachowanie ponad 80% płytki
  • Ustąpienie dolegliwości bólowych

Umów  konsultację u specjalisty

Zachęcamy do rejestracji telefonicznej w godzinach
08:00 – 19:00, od poniedziałku do piątku.

Lub zostaw nr telefonu a skontaktujemy się z Tobą: