Wazektomia – co to?

Wazektomia to antykoncepcja dla mężczyzn. Zabieg ten zyskuje coraz większą popularność, co roku w USA wykonywane jest ponad pół miliona zabiegów.

Na czym polega zabieg wazektomii?

Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów. Przecięcie nasieniowodów blokuje przedostanie się plemników z najądrzy do wzgórka nasiennego, a co za tym idzie – nie mogą zostać wydalone podczas wytrysku. Zabieg nie wymaga stosowania skalpela ani zakładania szwów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania krwiaka, zakażenia oraz dolegliwości bólowych.

Kto wykonuje zabieg w Lifemedica?

Zabieg wykonuje dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog, FEBU, na codzień pracujący na Oddziale Urologii Szpitala St:Göran w Sztokholmie (Szwecja). Dotychczas lekarz wykonał ponad 800 zabiegów.

Umów się na zabieg wazektomii w Lifemedica

Na zdjęciach przedstawiono schemat wazektomii oraz używane do zabiegu narzędzia.

Zabieg wazektomii i narzędzia

Od pacjentów, którzy zapiszą się na zabieg wymagana jest zaliczka na zabieg operacyjny. Zaliczka przyjmowana jest wg. następujących zasad:

  1. Zaliczka stanowi potwierdzenie rezerwacji terminu zabiegu przez pacjenta.
  2. Kwota zaliczki stanowi 500 zł.
  3. Termin wpłaty zaliczki mija 14 dni przed zarezerwowanym terminem zabiegu.
  4. Zaliczka płatna jest przelewem na konto:
    Lifecc sp. z o.o. sp. k.
    03 1090 1098 0000 0001 4248 5052
    Tytuł przelewu: zaliczka na wazektomię, data operacji, Imię i Nazwisko pacjenta.
  5. Brak wpłaty zaliczki w określonym terminie przez pacjenta stanowi rezygnację z rezerwacji terminu zabiegu.
  6. Płatność końcowa za zabieg, pomniejszona będzie o kwotę wpłaconej zaliczki.
  7. W przypadku rezygnacji z zabiegu mniej niż 7 dni przed wyznaczonym terminem zabiegu kwota wpłaconej zaliczki przepada.
  8. Zaliczka zostanie zwrócona pacjentowi w pełnej kwocie, jeśli planowany zabieg nie odbędzie się z przyczyn wynikających ze strony Lifemedica.

Co należy zrobić przed zabiegiem?

Przed zabiegiem wazektomii wykonanym w placówce Lifemedica należy:

  • Wypełnić formularz ze strony internetowej, zawierający wywiad rodzinny, chorobowy oraz dotyczący przyjmowanych leków. Należy poinformować lekarza o obecności stentów, zastawek serca, protez naczyniowych lub rozrusznika, a także podać wszystkie zażywane leki, szczególnie leki przeciwkrzepliwe! Zgłoś ewentualne zakażenia ESBL lub MRSA.
    –Pobierz formularz do wypełnienia przed wykonaniem zabiegu Lifemedica – wazektomia,
  • Podpisać świadomą zgodę na zabieg.
  • W dniu zabiegu należy na sucho ogolić skórę, a także wziąć prysznic, używając zwykłego mydła lub żelu pod prysznic. Trzeba dokładnie umyć mosznę oraz prącie, ściągając przy tym napletek. Należy zdjąć obrączkę/bransoletkę/łańcuszek/piercing.
  • Nie ma konieczności bycia na czczo. W przypadku przyjmowanych na stałe leków należy przyjąć dawkę poranną/południową w zależności od pory zabiegu. Wyjątkiem są leki przeciwkrzepliwe które należy odstawić po konsultacji z lekarzem.
  • W dniu zabiegu można zażyć leki uspokajające.

Przed zabiegiem nie powinno się zażywać poniższych leków:

  • Trzy dni przed zabiegiem nie powinno się zażywać aspiryny, ketoprofenu, ibuprofenu oraz naproxenu. Warfaryna powinna być odstawiona pięć dni przed zabiegiem, dzień przed zabiegiem powinno się wykonać parametry krzepliwości krwi (INR, APTT). Eliquis, Pradaxa, Xarelto powinny być odstawione dwa dni przed zabiegiem.

Ośrodki Badania Nasienia

Jakie są zalecenia po zabiegu wazektomii?

  • Po zabiegu można prowadzić pojazdy. Zalecamy jednak zapewnienie sobie transportu, gdyż dolegliwości bólowe mogą utrudnić jazdę.
  • Po około 1-2 godzinach przestaje działać znieczulenie. Zaraz po zabiegu można wziąć Paracetamol 500 mg 2 tabletki.
  • Przez około 72 godziny po zabiegu należy nosić majtki uciskowe (lub zwykłe slipy), a także stosować zimne okłady – 3 razy na dobę, co zapobiegnie obrzękowi oraz zmniejszy dolegliwości bólowe.
  • Suchy opatrunek można zdjąć następnego dnia. Wtedy też można wziąć prysznic. Kąpiel – przyjąć można dopiero po tygodniu od zabiegu.
  • Po 2 dniach można powrócić do lekkiego wysiłku fizycznego (np. dłuższe spacery). Ćwiczenia typu rower/ basen/ siłownia – zaleca się dopiero po 7 dniach.
  • Po 7 dniach można wznowić współżycie.

Czy po zabiegu wazektomii mogą wystąpić powikłania?

Powikłania po wazektomii zdarzają się bardzo rzadko. Pojawić się może krwawienie/ krwiak w okolicy moszny. Sine zabarwienie moszny to zjawisko normalne po znieczuleniu. Inne powikłania to zakażenie rany, zapalenie najądrza, granuloma nasieniowodu (wyczuwalny bolesny guzek) lub przewlekły ból moszny. Krew/brunatne zabarwienie nasienia występują do 6-8 tyg. po zabiegu i nie należy tym się przejmować.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się, gdy wystąpią takie objawy, jak:

  • gorączka lub dreszcze,
  • objawy zakażenia układu moczowego (częstomocz, parcia naglące, pieczenie/bóle podczas oddawania moczu),
  • narastający obrzęk/powiększenie oraz ból moszny,
  • krwawienie z miejsca nakłucia skóry moszny.

Umów się na zabieg wazektomii –
telefon do rejestracji: 58 506 64 09

Umów  konsultację u specjalisty

Zachęcamy do rejestracji telefonicznej w godzinach
08:00 – 19:00, od poniedziałku do piątku.

Lub zostaw nr telefonu a skontaktujemy się z Tobą: