Skleroterapia żylaków i pajączków to zabieg polegający na zniwelowaniu widoczności naczyń poprzez wstrzyknięcie do nich leku, powodującego ich zarośnięcie i zniknięcie. Zabieg przeprowadza się zarówno z przyczyn kosmetycznych, jak i medycznych. Żylaki to nie tylko defekt estetyczny, ale też towarzyszące dolegliwości takie, jak: skurcze, opuchlizna w okolicy kostek, czy uczucie ciężkich nóg.
Leczenie najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, gdyż mniejsze zmiany łatwiej usunąć. Ponadto skleroterapii nie wykonuje się latem, więc udając się do lekarza, warto zaplanować leczenie na jesień i zimę.
Rejestracja do chirurgi naczyniowej: 794 795 738
Wskazania
- żylaki/ nadmierne rozszerzenie żył
Skleroterapia może być wykonana w praktycznie każdym stadium choroby. Najczęściej jednak moment podjęcia decyzji o wykonania zabiegu, u większości pacjentów, nie determinuje chęć szybkiej reakcji, a pora roku. Zazwyczaj o takiej konieczności przypominamy sobie latem, kiedy to częściej odkrywamy nogi. Niestety, nie jest to najlepsza pora na zabieg. Dlatego warto działać z wyprzedzeniem i o wykonywać skleroterapię przed nadejściem wiosny.
Przeciwwskazania
Skleroterapii nie przeprowadza się u osób, które nie mogą chodzić, gdyż po zabiegu trzeba spacerować. Zabiegu nie powinno się wykonywać, jeżeli w obszarze zabiegowym występują stany zapalne oraz infekcje. Ponadto skleroterapia nie jest przeprowadzana u osób z chorobami układowymi, miażdżycą, cukrzycą, w początkowych trymestrach ciąży, u alergików, osób z chorobami krwi, krytyczną zakrzepicą żył powierzchownych i głębokich oraz u osób z obrzękami podudzi.
Przeciwwskazania do skleroterapii:
- utrudnione poruszanie się/ niemożność chodzenia,
- stany zapalne/ infekcje w obszarze zabiegowym,
- choroby układowe,
- miażdżyca,
- cukrzyca,
- początek ciąży,
- alergie,
- choroby krwi,
- krytyczna zakrzepica żył powierzchniowych i głębokich,
- obrzęki podudzi.
Skleroterapia – efekty
W efekcie przeprowadzenia pełnej kuracji można pozbyć się pajączków i żylaków o różnych rozmiarach. Rezultaty są najczęściej wieloletnie.
Jak przygotować się do zabiegu?
Skleroterapia nie jest inwazyjnym zabiegiem, dzięki czemu pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach. Po pierwsze, jeszcze przed zabiegiem należy zaopatrzyć się w specjalne produkty kompresyjne (podkolanówki, pończochy, albo rajstopy medyczne o I lub II stopniu kompresji), zazwyczaj to sam lekarz podpowiada, co konkretnie warto zakupić.
Chcąc, żeby zabieg przebiegł jak najbardziej komfortowo warto przestrzegać kilku zasad. Przed zabiegiem skóra powinna być całkowicie czysta – nie powinno się na nią aplikować żadnych kremów, czy maści. Bezpośrednio przed skleroterapią nie należy też golić włosów, gdyż miejscowe zaczerwienienie może utrudnić zabieg.
Na dwa tygodnie przed zabiegiem powinno się zacząć przyjmować rutinoscorbin, co pomoże wzmocnić naczynia krwionośne. Zmniejszy się też (i tak niewielkie) ryzyko pojawienia się przebarwień.
Skleroterapia – pielęgnacja po zabiegu
Po zabiegu należy założyć opatrunek kompresyjny. Nie zdejmuje się go przez okres od jednej doby do kilku dni. Czas ten uzależniony jest od rozmiaru żyłek. O tym, jak długo powinno się nosić opatrunek, poinformuje nas chirurg. Po ostatnim zabiegu opatrunek trzeba nosić nawet do czterech tygodni.
Po wykonaniu skleroterapii należy udać się na co najmniej półgodzinny spacer. Optimum to jednak godzina. Chodzić należy natychmiast po zabiegu. Przez następne dni także zaleca się spacerować jak najwięcej.
Unikać należy ekspozycji na słońce oraz inne źródła wysokiej temperatury. Oznacza to rezygnację z solarium, gorących kąpieli oraz sauny. Z tego powodu nie wykonuje się zabiegu latem.
Po zabiegu nie powinno się długo stać. Zamiast tego powinno się jak najwięcej chodzić. Jeżeli jednak musisz już przez dłuższą chwilę postać, przestępuj z nogi na nogę.
Skleroterapia – skutki uboczne
Poważniejsze skutki uboczne zdarzają się niezwykle rzadko. Jednym z nieczęstych powikłań są pozostałe po zabiegu przebarwienia. Aby ich uniknąć, należy przestrzegać zaleceń po zabiegowych, a przed skleroterapią przyjmować rutinoscorbin.
Zupełnie normalną reakcją po zabiegu są miejscowe zaczerwienienia, niewielki obrzęk oraz ból podczas ruchu. To dowód na skuteczność całej procedury. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się dopiero kilka dni po zabiegu i jest to całkowicie normalne. Gdy dyskomfort jest duży, można zażywać leki przeciwbólowe oraz stosować miejscowe okłady z lodu.
Skleroterapia – koszt
Sprawdź cennik
Więcej o zabiegu
Wyróżnić można następujące rodzaje skleroterapii:
- tradycyjna: roztwór wprowadza się bezpośrednio do żylaka, bazując na obserwacji lekarza,
- piankowa: wykonuje się ją przy większych żylakach i polega na wstrzyknięciu pianki, co powoduje ułatwiony kontakt środka chemicznego z wnętrzem naczynia,
- skleroterapia z USG: stosuje się ją przede wszystkim przy głębiej położonych, słabiej widocznych żyłach, gdyż daje lepszą kontrolę podczas zabiegu,
- mikroskleroterapia: do żylaka co 2 – 3 cm wstrzykuje się niewielką ilość roztworu. Metoda ta jest stosowana przede wszystkim przy mniejszych żylakach.
We wszystkich typach zabiegów dochodzi do wywołania kontrolowanego zapalenia żyły, co powoduje jej zarośnięcie i zniknięcie. Czasem substancja nie jest wprowadzana do samej żyły, ale tuż obok – np. w przypadku pajączków.
Zabieg trwa około 20 minut i nie wymaga znieczulenia, gdyż jest bezbolesny. Podczas zabiegu należy informować lekarza o pojawiających dolegliwościach bólowych, gdyż może być to sygnał, że wstrzykiwana substancja wydostała się poza światło żyły.
Dla uzyskania najlepszych efektów stosuje się terapię złożoną z 4 – 6 wizyt. Dawka wstrzykiwanego leku jest za każdym razem nieco zwiększana. Po zakończonej terapii, zaleca się pozostać pod kontrolą lekarza, gdyż problem ten może powrócić.