Lipohydroksykwas ma budowę kwasu salicylowego połączonego z łańcuchem lipidowym (czyli tłuszczowym). Dzięki takiej budowie wykazuje lepsze niż czysty kwas salicylowy powinowactwo do naskórka, łatwiej też przenika w głąb skóry.

LHA jest substancją zsyntezowaną w warunkach laboratoryjnych, będącą efektem poszukiwań nowych substancji charakteryzujących się właściwościami złuszczającymi zbliżonymi do wykazywanych przez kwas salicylowy, a jednocześnie nie wywołujących podrażnienia skóry, na którą są aplikowane.

Działanie lipohydroksykwasów

Lipohydroksykwasy wnikają w skórę głębiej niż kwas salicylowy, a jednocześnie, ze względu na większą cząsteczkę, proces ten przebiega wolniej. W skutek tego faktu, łatwiej jest kontrolować cały proces i zatrzymać go na odpowiednim etapie działania LHA.

Kwas lipohydroksylowy oddziałuje z powłoką lipidową korneocytów (czyli martwych komórek budujących zrogowaciałą warstwę naskórka), powodując delikatne złuszczanie całych warstw naskórka. Złuszczanie pod wpływem LHA można porównać do złuszczania fizjologicznego (czyli występującego naturalnie w organizmie).

Lipohydroksykwasy działają przy niższych stężeniach niż kwas salicylowy, co ma duże znaczenie w przypadku stosowania zabiegu u osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień.

Efektem działania LHA na skórę jest zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka i pogrubienie warstwy ziarnistej. Oprócz działania złuszczającego LHA wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwzaskórnikowe. Może on również regulować ilość melanocytów (komórek odpowiedzialnych za zabarwienie skóry), co wykorzystuje się do wizualnego rozjaśnienia skóry poddanej zabiegowi.

Dodatkowym skutkiem peelingu medycznego z wykorzystaniem LHA jest zdecydowana poprawa wydajności wchłaniania preparatów stosowanych w celu leczenia skóry pomiędzy zabiegami.

Przebieg zabiegu z wykorzystaniem LHA

Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem pacjent powinien zacząć przygotowywać skórę do peelingu stosując preparaty z niewielkim stężeniem LHA – czystego, bądź w połączeniu z innymi składnikami.

W gabinecie, po umyciu i oczyszczaniu twarzy następuje etap prepeelingu, którego celem jest obniżenie pH skóry do wartości umożliwiającej skuteczniejsze działanie lipohydroksykwasu. Następnie na skórę nakładany jest roztwór LHA. Zwykle nakłada się dwie warstwy preparatu o stężeniu 5 lub 10%. O użytym stężeniu oraz o ilości nałożonych warstw decyduje lekarz. Substancja pozostaje na skórze przez około 3 – 4 minuty, lub do wystąpienia zaczerwienienia.

Lipohydroksykwas nie jest substancją, która wymaga neutralizacji na koniec zabiegu, jest zmywany ze skóry.

U niektórych pacjentów reakcją na peeling z LHA jest wystąpienie rumienia i bólu, które powinny jednak szybko ustąpić.

Wskazania do peelingu lipohydroksykwasami

Peeling z LHA jest zalecany dla osób, których problem dotyczy:

  • nierównomiernego kolorytu skóry,
  • przebarwień,
  • występowania drobnych zmarszczek związanych ze starzeniem się skóry,
  • występowania tłustej i łojotokowej skóry z poszerzonymi porami.

Po zabiegu skóra ma zdecydowanie lepszy wygląd, jest gładka, napięta i rozjaśniona. Zmniejsza się ilość zaskórników, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu.

Umów  konsultację u specjalisty

Zachęcamy do rejestracji telefonicznej w godzinach
08:00 – 19:00, od poniedziałku do piątku.

Lub zostaw nr telefonu a skontaktujemy się z Tobą: