Statystycznie trzy czwarte kobiet miało lub będzie mieć w czasie swojego życia przynajmniej jedną infekcję grzybiczą, a niemal połowa będzie miała ją dwukrotnie lub więcej. Większość zachorowań na drożdżycę przypada na wiek pomiędzy 16. a 30. rokiem życia, kiedy następuje szczyt aktywności seksualnej u kobiet. Świąd, pieczenie po stosunku i przy oddawaniu moczu, obecność grzybów z rodziny Candida w wymazie oraz upławy to najważniejsze objawy.

Leczenie drożdżycy

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenia kandydozy jest stosowanie leków przeciwgrzybiczych miejscowo, ogólnie lub zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Leczenie miejscowe polega na stosowaniu przeciwgrzybiczych tabletek, globulek, krążków dopochwowych, tamponów, żeli czy kremów. Leczenie w zależności od stopnia zaawansowania choroby może trwać od jednego dnia do dwóch tygodni. Warto wspomnieć, że przy stosowaniu globulek oraz kremów dopochwowych warto zastanowić się nad powstrzymaniem od kontaktów seksualnych. Ich stosowanie obniża bowiem skuteczność prezerwatyw. Zdarza się, że leczenie powoduje efekty uboczne, jak bóle głowy, brzucha, nudności. Przed rozpoczęciem terapii warto skonsultować z lekarzem stosowanie leków przeciw drożdżycy, jeśli na stałe przyjmujemy inne leki. Należy pamiętać, że aby leczenie drożdżycy było skuteczne należy nim objąć jednocześnie oboje partnerów- w przeciwnym wypadku infekcja na pewno powróci.

Unikanie terapii – skutki

Choroba nieleczona może prowadzić do zapalenia pochwy, odbytnicy, kandydozy układu moczowego, drożdżycy rozsianej oraz nawet do zmian rozrostowych sromu i szyjki macicy, wyglądem przypominającym kłykciny kończyste. U osób otyłych i chorujących na cukrzycę kandydoza może pojawić się nawet w okolicach pachwin, a także między pośladkami. Nieleczona drożdżyca sromu i pochwy w 20% przypadków powoduje zakażenie cewki moczowej, a czasem nawet pęcherza moczowego. Jeżeli u osób z obniżoną odpornością lub poddawanych terapii antybiotykami o szerokim zakresie działania występuje nagły skok temperatury ciała, wysypka na skórze oraz tkliwość mięśni, można podejrzewać rozsiane zakażenie kandydozą.

Nawracające infekcje grzybicze

U mniej więcej 5% pacjentek obserwuje się nawrotowe zakażenia drożdżycą. Można o niej mówić, gdy u pacjentki zakażenia pojawiają się cztery razy lub więcej w ciągu roku. Wówczas zaleca się wydłużenie leczenia od 7 do 14 dni terapii miejscowej lub doustne przyjmowanie flukonazolu w trzech dawkach.
W 10-20% przypadków po badaniu hodowlanym okazuje się, że za nawracające zakażenia odpowiadają inne szczepy Candidy (Candida glabrata lub inne gatunki Candida non-albicnas), oporne na leczenie antydrożdżakowe. Zalecane jest wtedy leczenie lekami azolowymi innymi niż flukonazol, czyli itrakonazolem. Czasem pomocne okazują się kapsułki żelatynowe z 600 mg kwasu bornego. Przy czym liczba wyleczonych tym sposobem, pacjentek wynosi 70%.

Umów  konsultację u specjalisty

Zachęcamy do rejestracji telefonicznej w godzinach
08:00 – 19:00, od poniedziałku do piątku.

Lub zostaw nr telefonu a skontaktujemy się z Tobą: